Wszystkie wysokiej jakości buty wymagają regularnej pielęgnacji - aby zagwarantować im wieloletnią trwałość.

Proces ten powinno się rozpocząć już od momentu zakupu obuwia. Zaleca się, aby nowe buty, jeszcze zanim zostaną użyte poddać gruntownej impregnacji. W tym celu na każdy but należy nałożyć równomierną warstwę dopasowanego do danego typu skóry produktu impregnującego. Przed jego nałożeniem proszę się upewnić, że obuwie nie jest zamoczone lub też zawilgocone. Po pierwszym nałożeniu impregnatu należy poczekać, aż skóra go wchłonie a następnie powtórzyć czynność. Impregnację należy powtarzać co jakiś czas oraz po każdym czyszczeniu.

Pielęgnacja obuwia to nie tylko pastowanie. Ważne jest również przestrzeganie kilku zasad:

  • Buty po dniu użytkowania wymagają przerwy: co najmniej jedną lub dwie doby powinny odpocząć, koniecznie z prawidłami w środku.
  • Przy zakładaniu obuwia ważne jest używanie łyżki, co chroni piętkę przed uszkodzeniem. Bardzo istotne jest również zwracanie uwagi podczas zakupów na wybór właściwego rozmiaru oraz kształtu kopyta, co zapewni nie tylko komfort użytkowania, ale i długowieczność.

Rodzaje skóry oraz sposoby ich pielęgnacji

> Skóra gładka licowa – skóry te są obrabiane od ich zewnętrznej części tzw. strony licowej. Faktura takiej skóry może być nie tylko idealnie gładka, ale także groszkowana, posiadać struktury, może być błyszcząca lub matowa. Niestety skóra nie jest materiałem super odpornym na działanie czynników zewnętrznych i z łatwością przepuszcza wodę. Dlatego też, warto zadbać o zwiększenie jej odporności na przesiąknie poprzez stosowanie specjalnych kremów.

Podczas deszczowej pogody szybszemu zużyciu ulegają również skórzane podeszwy. Przemoczone obuwie powinni Państwo najpierw dokładnie osuszyć. Po wysuszeniu konieczne jest zaimpregnowanie obuwia a w następnej kolejności pokrycie wierzchniej warstwy odpowiednią pastą do pielęgnacji obuwia. Ważnym elementem jest włożenie do środka już schnącego obuwia prawideł, które zapobiegają jego deformacji. Kiedy naniosą już Państwo krem o odpowiednim odcieniu na wierzch obuwia, należy je później wypolerować miękką ściereczką w celu uzyskania połysku.

> Nubuk i welur - są to skóry podszlifowane lub ziarniste. W nubuku zewnętrzna strona charakteryzuje się krótkimi, delikatnymi, aksamitnymi włóknami przypominającymi fakturą skórkę brzoskwini. Welur z kolei po wewnętrznej stronie posiada pojedyncze miękkie i elastyczne włókna; często określany jest potocznie jako „zamsz”.

W przypadku tego typu skóry proponujemy Państwu zakupić specjalne szczoteczki wykonane z gumy lub włosia i miękkiego drutu, które doskonale czyszczą i zapobiegają osiadaniu brudu. Równie ważne jak samo czyszczenie jest dla nubuku i weluru jego impregnacja. Na rynku można obecnie zakupić liczne spray’a w tym typowo pielęgnacyjne, jak i takie, które chronią przed przesiąkaniem wody.

> Skóry lakierowane - to skóry lub też materiały syntetyczne posiadające specjalne pokrycie lakierowe. Tego typu materiały posiadają różne tłoczenia i faktury; są gładkie, wytłaczane, marszczone, z metalicznym połyskiem lub też warstwą lakieru. W tego typu skórach bardzo ważne są produkty pielęgnacyjne zachowujące elastyczność obuwia. Lakierowane obuwie proponujemy Państwu czyścić za pomocą wilgotnej szmatki. Odradzamy natomiast je impregnować, gdyż mogłoby to zmniejszyć efekt lakierowania i połysku. Do pielęgnacji polecamy Państwu specjalne kremy do lakierowanej skóry oraz flanelową ściereczkę.

> Skóry Nappa  - są to skóry obrabiane od zewnętrznej strony skóry. W procesie ich wytwarzania stosowana jest technika szczotkowania nadająca wysoko połyskowy wygląd powierzchni. Skóry tego typu są gładkie oraz niezwykle miękkie.

Ze względu na ich delikatną strukturę wymagają one szczególnej pielęgnacji w technikach tej samej, co w przypadku skóry gładkiej. Warto jednak zwrócić na takie obuwie szczególną uwagę; czyścić i impregnować je regularnie.

> Materiały syntetyczne - tego typu materiały wierzchnie produkowane są z tworzyw syntetycznych imitujących skóry naturalne lub też tworzące faktury zupełnie nowe i fantazyjne. W przypadku tego typu obuwia najprostszą techniką pielęgnacji jest miękka, wilgotna gąbka z odrobiną delikatnego płynu czyszczącego.

> Materiały tekstylne - są to inaczej materiały włókiennicze, coraz częściej wykorzystywane nie tylko do produkcji ubrań ale i butów; są stosowane w obuwiu letnim, typowo domowym, ale również ostatnio spotykane są w obuwiu wieczorowym oraz codziennego użytku.

Do pielęgnacji takiego obuwia sugerujemy Państwu aby na sucho je szczotkować oraz pielęgnować odpowiednimi sprayami do materiału. Obuwia tekstylnego nie wolno prać!

Ładowanie...